понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone ogrodzenie czyli mówiąc wprost żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Płoty roślinne na ogól spełniają role ogrodzenia, tymczasem nierzadko służą także za ozdobę. Zazwyczaj takie sztacheta Winylowe buduje się w słonecznych miejscach, gdzie ekspresowo wzrastają oraz mocno się zagęszczają. Dużo czaru maja tez takie rosnące ploty, które prowadza poprzez cieniste zakątki ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta gdzieniegdzie gmatwanina witek względnie kwiatami kreują przyciągające wzrok obrazki, a orzeźwiająca wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , sprawia iż nawet krótki spacer w pobliżu takiego płotu uspokaja oraz uspokaja.


Projektując plot z żywopłotu, wypada uwzględnić role takiego parkanu, warunki które panują w ogrodzie, a także nasze preferencje a także czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o zwykłym pokroju same wzrastają, nierzadko także ekspansywnie kwitną, lecz potrzebują tez sporo przestrzeni. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane żywe sztacheta z plastiku z Ostrowa Wielkopolskiego mogą być niesłychanie smukłe, choć trzeba je regularnie zmniejszać i właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są także koszty zakupu roślin na plot.Jest wiec nad czym się myśleć, gdyż takie ogrodzenie konstruuje się na jakiś czas, czasami nawet na pokolenia.


Na ogól wystarczający jest rosnący plot o wielkości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, niezmiernie modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on dużo zalet:
•ma mało wymagań,
•dobrze znosi susze,
•w mgnieniu oka wzrasta,
•cyklicznie podcinany schludnie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeśli je zrzuci, to i tak gąszcz jego witek układa niedostępny dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr możemy zamienić z irga połyskująca - jesienią świetnie się przebarwia na przeróżne kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. gatunki o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się pożytecznymi roślinami rekomendujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej postać wyłącznie od strony ogrodu, zaś cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Ogromnie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztachety z PCV z Kraśnika stanowi barierę nie do pokonania, natomiast w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki i ulice. Aby stworzyć taki parkan rośliny zasadzamy naokoło krawędzi posiadłości. Jeżeli mamy dosyć miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Jeśli chcemy żeby nasze żywe plot było niezmiernie wysokie a zarazem wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego bądź klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий