среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek głazy ogrodzenia te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało bieg��ym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Aczkolwiek kamienie sztachetki te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało fachowym okiem trudno je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, trywialnej obróbce a także stosunkowo atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najprościej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy bądź od razu ociosuje, składa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przekazuje do miejsca budowy plot plastykowe na plot i bramkę ze sztachetek. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scementowany lepiszczem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc bazy zlepiających występują tam także pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się odcień głazów na sztacheta z plastyku z Zelowa na plot i furtę ze sztachet, przybierają one wówczas różne odcienie czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak wielkich złóż kroi się największe bloki, użytkowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy wolno też ciąć na sześciany o proporcjonalnych konturach, używane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Można również je dzielić przy pomocy specjalnych klinów oraz dłut na małe, nierównych konturów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachety z plastyku z Sandomierza używa się również wapienie - skały osadowe, powstałe spośród nagromadzonych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale także mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować promowane na balustrady plastykowe na ogrodzenie i bramkę sztachetowa. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania w środku budynku, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo matowieją. Wapienie wolno zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, dlatego że są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu ogrodu a także naszych zamiłowań forma kamiennych tafel może być różny – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto przyciętych prostokątów czy też kwadratów. Murki i sztacheta plastikowe na ogrodzenie i bramę sztachetowa konstruuje się z kamieni różnorakiego zarysu, zestawionych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. O ile płot powstaje z kawałeczków o niesymetrycznych kształtach, trzeba je odpowiednio zestawiać tzn. tak, aby postać każdego kolejnego łączył się z poprzednim. Aby takie ogrodzenie było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe wyrwy w środku wolno dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły lub pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz innych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia należą do skał mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur w mgnieniu oka niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu przerastają również mchem oraz glonami. Można temu zapobiec pokrywając pokrywę ogrodzenia względnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać brud z powierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą zostać mocne rysy. Wyspecjalizowane jednostki polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego polerowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak potrzebujemy, aby głazy na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий